• CarriagePetsTopBanner
Kabiniçi
Filo ve Koltuk Planı
Özel Hizmetler
Kargo Servisleri
Havalimanı Salonları
 • Evcil Hayvan Taşıma

  Genel Bilgiler

  İster evcil hayvanınızla zevli bir aile tatili olsun,ister evcil hayvanınızı yeni evine götürüyor olun; Air Astana yolcularımızın evcil hayvanlarını uçuşlarında taşımanın öneminin farkındadır. Bu konudaki temel yaklaşımımız taşımayı güvenli ve mümkün olduğunca konfor içerisinde yerine getirmektir. 

  Air Astana küçük kedi, köpek, balıklar ve kaplumbağaların (8 kg'a kadar) kabin içerisinde (PETC) ve yolcu beraberinde taşınmasına izin vermektedir. Canlı balık taşıması öncesinde, balık sayısı, taşıma kabının boyutları, ağırlığı ve toplam ağırlığın bildirilmesi gerekmektedir.  

  8 kg'dan daha ağır olan kedi ve köpeklerin uçağın kargo kompartmanında seyahat etmesine izin verilir (AVIH).  

  Kuşlar ve kemirgenler uçak içerisinde veya yolcunun kayıtlı bagajında taşınamazlar. Kuş ve kemirgenlerin uçağın kargo bölümünde taşınmasına izin verilmektedir.

  Hayvanların taşınması ile ilgili olarak rezervasyon aşamasında bilgi verilmelidir ve taşıma işlemi Air Astana'nın onayına bağlıdır.

  Air Astana uçuşlarında hayvanların ve balıkların taşınabilmesi için, uçuşunuzdan 24 saat önce seyahat acentanıza veya doğrudan Air Astana Özel Hizmetler  Birimine bilgi vermeniz gerekmektedir (special.services@airastana.com).

  Air Astana evcil hayvanların mümkün olduğunca rahat seyahat etmelerini sağlayacak tüm önlemleri alacaktır.  Air Astana, yolcularının daha önceden rezervasyon yaptırmaksızın check-in esnasında evcil hayvanlarının uçuşa kabulü için istekte bulunmamalarını rica etmektedir. Böyle bir durumda, evcil hayvanınızı uçuşa kabul edemeyebiliriz.

  Evcil hayvanınız için kullanılacak seyahat kutusu yeterli sağlamlıkta olmalı ve uçuş esnasında evcil hayvanınızın kaçabileceği bir yapıda olmamalıdır. Kutu sağlam olmalı, tabanı su geçirmez olmalı, besleme ve havalandırma amaçlı delikleri bulunmalıdır. Kutu tekerleklere sahipse bu tekerlekler çıkartılmalı. Kutu, hayvanın içinde rahatlıkla doğal pozisyonda uzanabileceği veya ayakta durabileceği bir büyüklükte olmalıdır.

  Evcil hayvanların seyahati için gerekli dökümanlar:

  • Evcil hayvanın pasaportu
  • Veteriner Sertifikası
  • Evcil hayvanın tanıtımı için mikro çip veya dövme (Avrupa ülkeleri için)

   *3 numaralı gereksinim Kazakistan içinde veya Rusya'ya yapılacak seyahatlerde aranmamaktadır.

     Yukarıda belirtilen ve gerekli tüm belgeler evcil hayvanınıza uçuş için rezervasyon yaptırdığınızda gerekli olacaktır.

   Küçük balıkların taşınması için gereksinimler:

   • Akvaryum veya kapaklı cam kavanoz (hava cihazı ile birlikte) içerisinde sadece balığın hayata kalabileceği kadar su ile.Ağzı açık plastik torba içerisinde balık taşımasına izin verilmemektedir ve uçağa kabul edilmeyecektir.

   Uluslararası uçuşlar için önemli ek bilgiler

   Air Astana evcil hayvanların taşınmasını mümkün olduğunca kolaylaştırmak için elinden geleni yapmaktadır. Ancak, hayvanların taşınması ilgili yerel yönetmelikler ülkeden ülkeye farklılıklar gösterebilir.

   Canlı hayvanların Hindistan'a götürülmesine ve oradan çıkarılmasına izin verilmemektedir. Büyük Britanya ve Hong Kong'a canlı hayvanların taşınmasına izin verilmemektedir.

   Malezya ve Çin'e (Urumchi, Pekin) sadece canlı kedi ve köpeklerin sokulmasına veya oralardan çıkarılmasına izin verilmektedir. 
   Canlı hayvanların Hindistan'a götürülmesine ve oradan çıkarılmasına izin verilmemektedir. Büyük Britanya ve Hong Kong'a canlı hayvanların taşınmasına izin verilmemektedir.
   Malezya ve Çin'e (Urumchi, Pekin) sadece canlı kedi ve köpeklerin sokulmasına veya oralardan çıkarılmasına izin verilmektedir. 

   Ayrıca Tayland Krallığının giriş/ çıkışla ilgili belirli kuralları mevcuttur: 

   Almaty - Bangkok 
   Evcil hayvan veteriner pasaportu 
   1. Veterinerlik belgesi 
   2. Eğer hayvanın mikroçipi varsa, bu durumda mikroçiple ilgili belgeleri sunmak gerekir. 
   3. Bangkok gelindiğinde (pasaport kontrolünden sonra) yolcu B çıkışının önünde, 8 nolu bagaj hattı yanında bulunan Animal Quarantine Office'e başvurur ve Tayland Krallığına hayvanın sokulması ile ilgili bilgi verir. 

   Bangkok - Almaty 
   Bangkok hayvanın çıkarılması için yolcu uçuştan en az üç gün önce CE building Free Zone'da (Suvarnabhumi havalimanı) bulunan Animal Quarantine Office'e hayvan çıkışı için lisans almak üzere başvuruda bulunmalıdır. 
   Eğer yolcu bu lisansı göstermezse, bu durumda hayvanın çıkışına izin verilmez.

   Uçak tipine bağlı olarak taşınabilir evcil hayvan sınırlaması

   Evcil hayvanlar Air Astana tarifeli saferlerinde aşağıda gösterildiği gibi taşınır. Farklı uçak tipine göre taşınabilir evcil hayvan sınırlaması:  

   Uçak tipi
   Yolcu kabini içerisinde
   Bagaj olarak kargo bölmesinde

   A319, A320, A321, B757, B767

   1 business / 2 ekonomi
   0 business / 3 ekonomi
   2
   E190   
   1 business/1 economi
   0 business/2 economi

   2

   PETC (evcil hayvanların yolcu kabini içerisinde taşınması)

   PETC için evcil hayvanın ağırlığı kutusu dahil en fazla 8 kg (17 lb) olmalıdır. Her yolcu için bir adet evcil hayvan kutusu taşıma izni verilmektedir.

   Uçak içerisinde güvenli yerleşim açısından kutunun maksimum boyutları A320/A321/B757/B767 tipi uçaklarda 30 x 47 x 27 cm ve Е190 tipi uçaklarda 29 x 43 x 26 cm olmalıdır.     

   Küçük köpek ve kedilerin taşınması esnasında kutularının içine yolculuk için tasarımlanmış yumuşak bir malzemenin konulması önerilir. Söz konusu yumuşak malzemeler kaliteli pet shop mağazalarında satılmaktadır. Diğer tip yumuşak malzemeler PETC taşıması için kullanılamaz. İngiltere'den dönüş yolculuklarında PETC'lerin sadece sert malzemeden yapılmış özel kutu içinde kabul edilebileceğine dikkat ediniz.

   AVIH ( hayvanların kargo bölmesinde taşınması)

   AVIH için en fazla ağırlık, evcil hayvanın kutusu da dahil olmak üzere 50 kg'dır. Bu ağırlığı aşan hayvanlar sadece kargo olarak taşınabilir. 40 kg'ı aşan evcil hayvanlar sağlam tahta kutularda taşınmalıdır.

   AVIH için, birlikte yaşayan, boyutları benzer olan ve toplam ağırlıkları 14 kg geçmeyen en fazla iki evcil hayvan aynı kutu içerisinde taşınabilir. Toplamı 14 kilonun üzerindeki evcil hayvanlar ayrı ayrı taşınmalıdır. Aynı anneden olma ve altı aylığı geçmeme koşulu ile en fazla 3 yavru aynı kutu içerisinde taşınabilir.

   Not:
   Taşımaya kabul edilen hayvanların yaşı 3 aydan az olmamalı. Sonbahar-kış döneminde 01 Ekim ile 30 Nisan tarihleri arasında Е190 ile hayvanların taşınması sınırlandırılmıştır. Uçuş süresi 2 saat üstü ise hayvanlar Е190 ile taşımaya kabul edilmiyor. 

   Evcil hayvanların kabinde ve bagaj kompartmanında taşıma ücretleri (taşıma kabı ağırlığı dahil) check-in de ödenir. Seyahat edilen uçuş noktasına (yere) göre, 1 kilo fazla bagaj ücreti 2 ile çarpılarak ücret hesaplanır. Fazla bagaj ücretleri bilgisini web sitemizdeki Fazla Bagaj Ücretlerinden kontrol edebilirsiniz.
   Herhangi bir soru için lütfen special.services@airastana.com ile temasa geçin.